• Konsultacja fizjoterapeutyczna
    fizjoterapeuta dziecięcy,  fizjoterapia

    Fizjoterapeuta dziecięcy – pierwsza wizyta

    Moi Drodzy,

    Tymi kilkoma słowami pragnę przybliżyć Wam pracę fizjoterapeuty oraz zachęcić do podjęcia decyzji o wizycie w jego gabinecie. Naprawdę możemy pomóc Waszym pociechom, jeśli jest taka potrzeba. Wystarczy spróbować…

    Na początku: kim jest fizjoterapeuta dziecięcy i jak wygląda pierwsza wizyta w jego gabinecie?

    Fizjoterapeuta, często potocznie nazywany w społeczeństwie masażystą czy fizykoterapeutą J, to osoba, która stara się przywrócić zdrowie. Terapeuci postrzegają pacjenta jako całość, jako historię z którą do nas trafił, jego fizyczność oraz jego cechy psychologiczne.

    Od pierwszego kroku, czyli od przekroczenia progu gabinetu, jesteśmy w stanie ocenić chód, postawę, jakość wzorców ruchowych, które zaprezentuje nam pacjent w swobodnej motoryce. Zaczynając od początku – bardzo ważną częścią terapii jest zebranie WYWIADU. Należy pamiętać, że trafia do nas nie bolące kolano, bark czy głowa, ale przychodzi do nas człowiek, w tym przypadku mały człowiek z Rodzicami, opiekunami, który jest stworzeniem niezmiernie złożonym i globalnym.

    Przed pierwszą wizytą ważne jest, aby Rodzice usystematyzowali mniej więcej wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia dziecka, takie jak: okoliczności porodu, przebieg pierwszych dni życia dziecka, szczepienia, czas kolejnych umiejętności osiąganych przez dziecko (siadanie, czworakowanie, chodzenie itp.). Ponadto zachowanie się dziecka na przestrzeni czasu i rytmu dnia, choroby współistniejące, jeśli towarzyszą, przeanalizowanie codziennej diety. Ułatwi to i pomoże w znalezieniu przyczyn występujących trudności, a następnie w podjęciu już właściwych działań.

    Podczas rozmowy terapeuty z Rodzicami jesteśmy w stanie obserwować wzorce motoryczne dziecka, zmiany pozycji ciała, chęć do zabawy, umiejętność organizowania sobie wolnego czasu, hałaśliwość dziecka. Wszystko jest ważne i wszystko może się ze sobą zazębiać, powodując trudności w życiu codziennym malucha. To nie jest tak, że pacjent przychodzi do nas często już z diagnozą czy z pojedynczym problemem, trudnością (choć i tak się zdarza) i jest jedna klarowna odpowiedź. Często problemy, z jakimi przychodzą do nas Rodzice są bardzo złożone i tworzą tak zwany związek przyczynowo-skutkowy (jedna kompensacja wpływa na inny sektor, a deficyty motoryczne wpływają na zachowanie się dziecka i jego psychikę).

    …Ale chyba trochę odbiegam od tematu pierwszej wizyty. Więc wracamy :). Po zebraniu rzetelnego wywiadu fizjoterapeuta przechodzi do BADANIA, szczególnie istotne są dla nas: zakresy ruchomości, siła mięśniowa, jakość ruchów, palpacja, obserwacja, wyniki testów diagnostycznych, postawa ciała i wiele innych. Jeśli terapeuta nie widzi wskazań do terapii, sprawa zakończona, gdy natomiast są wskazania do terapii, fizjoterapeuta włącza pacjenta w proces terapeutyczny.

    Niezmiernie ważną częścią procesu zdrowienia są sami RODZICE, którzy po instruktażu i objaśnieniu powinni z dziećmi codziennie wykonywać zalecenia do pracy w domu. Często dotyczyć mogą one między innymi zmiany nawyków ruchowych dnia codziennego, zmiany pozycji noszenia dziecka, wykonywania ćwiczeń terapeutycznych. To bardzo ważny punkt przyspieszenia procesu terapeutycznego. Ale nie martwcie się!! Wasi terapeuci zadbają, by Was zmotywować do działania i nie są to długie i żmudne godziny pracy domowej, zmiany wprowadzane stopniowo. Naszym celem jest dobrowolna współpraca dziecka, często wykonywana poprzez zabawę w pozytywnym nastawieniu, choć rzetelnie a nie byle jak.

    Tak więc, jak widzicie nie taki diabeł straszny, jak go malują. Fizjoterapeuci są NAJCZĘŚCIEJ 😛 przyjaźni, a ich nadrzędnym zadaniem jest pomoc pacjentom a nie szkodzenie. Dbają szczególnie o to, aby przywrócić zdrowie o ile to tylko możliwe, wpłynąć odpowiednimi technikami i środkami na ograniczenia fizyczne pacjentów.

    Zbliżając się ku końcowi mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przekonać Cię, że wizyta u fizjoterapeuty to nic strasznego. Pragnę jedynie dodać, że ważna jest tu wczesna prewencja, bo im wcześniej zaczniemy pracę, tym łatwiej i szybciej osiągniemy efekty docelowe. I jeszcze jedno: fizjoterapeuta to zawód bardzo złożony i wielowymiarowy, na potrzeby ludzkiego organizmu, dlatego zajmujemy się często zarówno technikami powięziowymi, masażem, jak i wykonujemy zabiegi fizykalne czy techniki manualne oraz ćwiczenia terapeutyczne. Dlatego lubimy gdy nazywa się nas szeroką nazwą fizjoterapeutów, bo staramy się jak najwięcej zaoferować pacjentowi. Tak że….. MOTYWACJA w dłoń i do dzieła! 🙂